Taco Day

6.RP.A.3 – Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems.

Act 1 


What do you notice?  What do you wonder?

Focus question – Which taco is the better buy?  Which one is the most expensive (per gram)?  Which one is the least expensive (per gram)?

Act 2

Screenshot 2018-02-27 13.42.16Screenshot 2018-02-27 13.42.28

Screenshot 2018-02-27 13.42.41

Act 3

Screenshot 2018-02-27 13.42.55.png

%d bloggers like this: